«

»

Kas 12

NSA Başkanına İstifa Çağrısı

NSA teknik takip ve izleme skandalı derinleşirken, istihbarat kurumunun başındaki isim olan Keith Alexander da zor zamanlar geçiriyor. Alexander’ın önümüzdeki yıl emekli olmasına zaten kesin gözüyle bakılıyordu ancak şimdi ABD Kongre’sinde Alexander’ın istifasını isteyen bir grup oluştuğu söyleniyor. Üstelik bu grubun liderliğini de 2008 yılında Demokrat Parti adayı Obama karşısında Cumhuriyetçi Parti’den başkanlık yarışına katılan Cumhuriyetçilerin güçlü ismi Senatör John McCain yapmakta.
McCain, geçtiğimiz günlerde Alman Der Spiegel dergisine verdiği röportajda Edward Snowden’in rahatlıkla NSA veritabanınından gizli bilgileri toplayabilmesinin çok büyük bir skandal olduğunu söyleyerek NSA kurumu başkanı Keith Alexander’ın ya derhal istifa etmesi ya da kovulması gerektiğini açıkladı. Snowden vakasındaki yetki ve sorumluluk ihlallerinin inanılmaz boyutlarda olduğunu ve NSA’in kendi çalışanlarını yeterli ölçüde denetlemediğini söyleyen Senatör McCain, birisinin bu skandalının sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini ve bunun da NSA başkanı olduğunu belirtiyor.
Verdiği röportajda Almanya Başbakanı Merkel’in cep telefonunun dinlenmesi konusuna da değinen McCain, yapılan teknik takip ve dinlemelerin bir bölümünün müttefik ülkeleri de kapsamasının doğal olduğunu ancak Merkel’in kişisel cep telefonunu dinlemenin büyük bir hata olduğunu ve bu konuda ABD Başkanı’nın bir özür dilemesi gerektiğini söylüyor. Bu ifadelere rağmen, röportajın tamamına bakıldığında McCain’in NSA teknik takip uygulamalarını eleştirmediğini, aksine Snowden’in bu faaliyet hakkında detaylı bilgi toplayabilmesini eleştirdiği görülmekte.
NSA teknik takip skandalı farklı boyutlarıyla ABD Kongresi’ne taşınmış durumda ve bu konuda NSA’e bazı kısıtlamalar getiren bir yasal düzenleme söz konusu. Ancak Cumhuriyetçi kanadın genel anlamda teknik takip konusunda NSA’e destek verdiği ve El-Kaide gibi terör örgütleri varlıklarını sürdürdüğü sürece bu tip istihbarat çalışmalarına ihtiyaç olacağını düşündükleri söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>