«

»

Eki 01

Trabzonspor’u Şampiyon Yapmayan Beddua

Trabzonspor’un son şampiyonluğu kadir gecesine denk gelmişti.. Trabzonspor taraftarları mübarek bir akşamda kutlamaları ertelemek yerine sabaha kadar içki içtiler ve oynayıp eğlendiler. Yani son şampiyonluğu kutlarken herhangi bir dini ve örfi kuralı umursamadılar.. Rivayet edilir ki; Mahmut Hoca Hazretleri geceyi
ibadetle geçirmek isteyen insanları sabaha kadar içip, eğlenen ve gürültü edip insanları rahatsız eden bu kişilere beddua etmiş.. Ve ” Bir daha şampiyonluk yüzü
göremeyesiniz..!” demiş.. O gün bugündür Trabzonspor şampiyonluk yüzü görememiş..

Dolayısıyla Trabzonspor hala Hoca efendinin bu bedduasının ilahi ipoteği altında..
Ve ilginçtir 1984’ten 2009’a kadar hiçbir yönetici bu konuyla ilgili en ufak bir girişimde bulunmadı..Bulunmadı çünkü hiçkimse hala bunun farkında bile değil. Avrupa liglerinde sahaya giren birçok oyuncunun istavroz çıkardığı düşündüğünde futbol çalışanlarının hiçte öyle seküler olmadığı görülür.. Geçen yıl bir yazımda Mahmut Efendi Hazretleri’nin bir şekilde ziyaret edilmesi ve hatırının sorulması gerektiğini yazmış ve olmayacak duaya amin demekle suçlanmıştım..

Efendim şimdi yazacaklarım belki insanlara ütopya gibi gelecek ama maalesef durum
bundan ibaret.. Trabzon Türkiye’de şehir olarak en büyük din alimlerinin yetiştiği birkaç şehirden birisi.. Maalesef kurumsal olarak hiç kimseye minneti olmayan bir spor kulübüne sahip.. Bütün ilişkilerini maddi olarak geliştirmiş ve ekonomik açıdan istilasının zirvesine çıkmış. Oysa manevi ilişkilerin hiçbir kuruma herhangi bir maliyeti yoktur.. Ve kitlelere moral ve inanç aşılar..Trabzonsporlu yöneticiler işin bu boyutunu tamir etmede aceleci olmaları gerekmektedir..

Zira bir zamanlar Faruk Özak’ın Trabzonspor takımı için aptırdığı ”Şutlarımıza havada karada isabet ver yarabbi” duası vardı.. İlginçtir Trabzonspor o yıl şampiyonluğu kıl payı kaçırmıştı. Maalesef duyı yapan imamın manevi ağırlığı Mahmut Hoca’nın beddusasını dengeleyecek çapta değildi.. Dolayısıyla o yıl şampiyonluk esrar Cengiz bir şekilde Fenerbahçe’ye gitmişti.

Ve şimdi Trabzonspor ile Mahmut Efendi Hazretlerinin ilişkisinin neden kaçınılmaz olduğuyla ilgili ilginç bir tablo çizmeye çalışacağım. Mahmut Efendi Hazretleri dini bir alim olarak Türkiye’de ekümenlik iddiasındaki Hıristiyan dini merkezlerinin karşısındaki gerçek bir İslami denge unsurudur. Ve sanıldığının aksine hiçbir dini liderde görülmeyecek derecede millidir de.. Bizde ki takıntı ise batılı ve modern olmanın sadece seküler olma ile olabileceği yönündeki herhangi bir gerçekçiliği olmayan hurafedir.. Tam aksine batıda hayat insanları şaşırtacak kadar dinle iç içedir.. Bu açıdan bir futbol takımının bir dini grupla ilişki kurmasında hiçbir sakınca yoktur.. Kaldı ki son şampiyonluğunda Kadir gecesindeki kutlamaları ertelemeyerek farkına varmadan kusurlu davranan Trabzonspor yönetiminin çok geçte olsa bu hususu düzeltmesi hala olasıdır. Hatta hoca efendiyi ziyaretinde dinde sporun önemiyle ilgili mini bir brifing almayı bile deneyebilirler..

Ben iddia ediyorum.. 1984 yılında farkına varılmadan yapılan bir hatayı düzeltin, dahası Hoca Efendi’nin duasını alın değil Lig Şampiyonluğu Şampiyonlar ligi finalinin bile projelendirmeye başlayabilir siniz.. tabiki futbol disiplinine uyarak ve işini en iyi şekilde yapmaya çalışarak şampiyonluk hedeflenecek. Ama bütün bunları yaparken camiandan bütün insanların en dindarından pozitif elektriklerini arkanda hissetmekte önemlidir. Efendim hem Papalıkla kavgalı hem kendi şehrinin alimini incitmiş bir şehrin futbol takımını değil büyük İskender Günen, Cengizhan’ın bile kurtaramayacağı bir gerçektir..

Trabzonspor’un çeyrek asırlık şampiyonluk özleminin manevi açıdan sırrının başka bir tefsiri gözükmemektedir. Dolayısıyla bu türden bir yaklaşımı değerlendirip değerlendirmek tamamen yönetimin inisiyatifine kalmış durumdadır. Önemli değil, ben bir 25 yıl daha beklerim.. Ama 25 yıl sonra Mahmut Efendi Hazretleri hayatta olur mu, o beddua duaya döner mi, Papanın futbol adına Trabzon’a gönderdiği Haçlı ordusu Trabzonspor’u sabote eder mi bilemiyorum. Biliyor musunuz hala şampiyon olmak için şansınız var..Dahası ABD’nin Ay’a gönderdiği uzay aracında bile kelime-i tevhid yazıyordu. Şampiyonlar liginde final oynama hayali kuran bir takımın arkasında bir Allah dostunun duası neden olmasın..?

1 yorum

  1. merve

    Bir müslüman olarak sonuna kadar katılıyorum yazıya. Hocanın bedduası olmasa bile Kadir Gecesi’nde yapılması çok büyük bir yanlış olmuş. En azından böyle bir din aliminin duasını almak yerinde olur. Gurur duyardım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>