«

»

Eki 01

Trabzonspor Tekrar Lider…

Asıl bundan sonrası zor!

4 haftalık aradan sonra yeniden lig liderliğini eline geçiren Trabzonspor’un bundan sonra işi daha zor.

Ergun Ata

//YAZARDETAY/AltText

7 haftası kalan maratonda hedefe ulaşmak adına kendisini bekleyen bu zorluklara dikkat çekelim, dilimiz döndüğünce…

Önce içsel nedenler:

Trabzonspor lider olduğuna ve en yakın rakibine 2 puan fark yaptığına göre, kendi kaderini belirleyecek durumda demektir. Yani kendi görevini iyi yaparsa, rakiplerinin ya da Bursaspor’u 11 puanlık farkın kapanmasının zorluğu nedeniyle bir kenara bırakırsak Fenerbahçe’nin ne yapacağı hiç önemli değil. Ancak, Bordo-Mavililer’in 3 puan kazanarak liderliği ele geçirdiği Konyaspor maçındaki oyunuyla, Fenerbahçe’nin 2 puan ve liderliği kaybettiği Bursaspor maçındaki futbolunu kıyaslarsak, Trabzonspor’un işinin sadece bu nedenle bile çok zor olduğunu söylemek bir kehaneti gerektirmiyor. Eğer sorun “konsantrasyonla” ilgiliyse durum daha vahim. Çünkü Trabzonsporlular, haftalardır hedefe ulaşmak için her bir maçın rakip kim olursa olsun bir final özelliğini taşıdığı gerçeğinin henüz ayrımına varamamış demektir o zaman.

Sadece Trabzonspor değil tabi taraftarı da aynı şekilde. Avni Aker’de kombineler dışında 6 bin dolayında boş koltuk var. Bunlar için piyasaya sunulan biletlerin Konyaspor maçında sadece bin 845 adedi satıldı. Fenerbahçe-Bursaspor maçının biletleri karaborsa da kapışıldı. Kombineler dışındaki son hasılatı 2,5 milyon lira. Eski parayla 2.5 trilyon. Trabzonspor’un sattığı 15 bin kombinenin tutarı kadar yani.
Hepsini geçtik, son yarım saatte Konyaspor oyunun kontrolünü ele geçirmişken, kaleci Tolga ve Serkan’ın hareketlerle, ardından da stat spikerinin anonslarla taraftarı coşturmaya çalıştığına tanık olduk. Maç bitiminde 3 puana rağmen bir hoşnutsuzluk vardı taraftarlarında. Fenerbahçe stadında ise seyirciyi uzatma dakikalarında bile susturabilene aşk olsun. Maç bitti, 2 puanla birlikte liderlik de kaybedildi, Sarı-Lacivertli oyuncular tribünlere çağrıldı. “Daha çok hak ediyorlar” sözüne Trabzonsporlular’ın tepkisinin ne olacağını şimdiden tahmin etmek zor değil.

Gelelim dışsal nedenlere:

Aykut Kocaman’ın 3 penaltının irdelenmesini istemesinden sonraki gelişmeler herkesin malumu. İmza attırılamayan Selçuk ve Egemen’e yönelik transfer haberlerinin yanı sıra bundan sonra “Jaja’nın antrenmana sarhoş çıkmasına” , “Burak’ın edepsizliğine!” ve benzeri iddialara hazırlıklı olmalı Trabzonsporlular. Bursaspor maçında genelde kabul gören “Fenerbahçe’nin verilmeyen penaltısı” da çok ciddi tartışmaları ve yeni baskıları gündeme getirecek.

Ve final faktörü:

Fenerbahçe 11 yıldır zirve yarışında son anda kazanıyor ya da kaybediyor. Deneyimli. Trabzonspor’da bu dönemde 2 kez son haftalara kadar yarışı götürebilmiş. Buna liderlik stresini de ekleyin.
Neresinden bakarsanız zor Trabzonspor’un işi yani! Cephe çok, silah dezavantajı da var. Bunları aşacak bir kararlılık, duruş ve mücadele gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>